גאגא

people.dancers.

המקום שלפני המילים

02 בספטמבר 2003 17:10 מאת: מרב יודילוביץ', ynet

"הרגשתי שהמילים מצמצמות את המשמעויות", מסביר אוהד נהרין את הסיבה להולדתה של "גאגא", שפת התנועה של הרקדן והכוריאוגרף, שהחלה כניסוי בין מכרים והפכה לשפה דינמית ומתפתחת. החל מהחודש היא תועבר ארבע פעמים בשבוע בסוזן דלל, וילמדו אותה לראשונה בסמינר הקיבוצים. לא לרקדנים בלבד


"הקירבה שלי לגוף עתיקה יותר מהמקום שבו למדתי להגדיר את התנועה במילים או להתייחס אליה כאל שפה שבאמצעותה אני יכול לתקשר", מנסה אוהד נהרין להסביר את הולדתה של "גאגא", שפת התנועה שלו, אותה הוא מלמד מזה כחמש שנים בקבוצה של אנשים שאינם רקדנים. מה שהחל כניסוי מעבדה בין חברים ומכרים שהתאספו פעמיים בשבוע בסטודיו בסוזן דלל, הפך לשפה דינמית ומתפתחת, אותה לומדת באופן קבוע קבוצה הולכת וגדלה. קשה למצוא הגדרה מדויקת לשפה, בעיקר כזו שנוגעת בחוויה רב חושית מופשטת, אבל אם צריך אז "גאגא" של נהרין מחזירה את הגוף למקום של לפני המילים, אותו מקום שבו התנועה היא הקיום.

לנהרין לא נוח עם הגדרות, אולי מכיוון שהן מקבעות מחשבה: "תקופה ארוכה נמנעתי מהניסיון להגדיר דברים, בכדי לאפשר להם להשתנות ולהשתכלל. הרגשתי שהמילים מצמצמות את המשמעויות", הוא אומר וזו הסיבה ששפתו מועברת בהוראות מטפוריות, אסוציאטיביות שמאפשרות מגוון אינסופי של פרשנות. "גאגא" תועבר השנה ארבע פעמים בשבוע ללא רקדנים במרכז סוזן דלל, ובמקביל ילמדו אותה לראשונה גם במסגרת מסלולים אקדמיים שונים בסמינר הקיבוצים. בנוסף תפתח בספטמבר קבוצה נוספת המיועדת לנפגעות טרור, שתלווה בפיזיוטרפיסטית ופסיכיאטר.


לקריאת הכתבה: המקום שלפני המילים מאתר ynet

.